مجله آنلاین

خواص نان سبوس دار و فواید مصرف آن

خواص نان سبوس دار و فواید مصرف آن

  • یکی از فواید مصرف نان سبوس دار کمک به کاهش وزن است. سبوس موجود در نان باعث احساس سیری در فرد میشود. غلات سبوس دار بیشتراز غـلات سبوس گیری شده، در دسـتگاه گوارش می مانند و آب به خود میگیرند و احساس سیری بیشتری به فرد می دهنـد . بنـابراین کسـانی کـه قصـد کاهش وزن سالم را دارند می توانند با مصرف نان سبوس دار در رژیم غذایی به هدف خود برسند .
  • مصرف نان سبوس دار به عملکرد دستگاه گوارش کمک کرده برای درمان بیماری هایی نظیر ورم معده و روده مفید است. از خواص گندم سبوس دار درمان پولیپ هایی موجود در کولن یا روده میباشد.
  • یکی دیگر از خواص نان سبوس دار و فواید مصرف آن کاهش جذب کلسترول خون است که باعث کاهش چربی خون شـده و بطـور غیـر مسـتقیم از بروز بیماریهای قلبی و عروقی پیشگیری می کند و موجب مهار سکته های قلبی میگردد.
  • مصرف نان سبوس دار برای بیمارن مبتلا به دیابت مفید بوده، مصرف سبوس جذب قند را کاهش داده و در نتیجه زمینه ابتلا به دیابت را کاهش میدهد.
  • مصرف نان سبوس دار به طور غیر مستقیم بر کنترل فشار خون نیز موثر بوده و غذایی مفید برای مبتلایان به فشار خون بالا است.
  • نان سبوس دار سرشار از آهن، اسید فولیک، املاح و ویتامینهای ضروری برای رشد کودکان است. تحقیقات نشان داده یکی از مهمترین خواص نان سبوس دار برای کودکان کمک به بهبود رشد، افزایش هوش و رفتار خوب در کودکان است.
  • نان سبوس دار سرشار از سیلیس بوده، مصرف آن موجب استحکام و افزایش سلامت استخوانها و دندانها میگردد.
  • مصرف نان سبوس دار برای سلامت چشمها مفید بوده، وجود ویتامینای، روی و نیاسین در سبوس می تواند به افزایش سلامت عمومی چشم کمک کند.همچنین باعث کاهش ریسک بیماری دژنراسیون ماکولا ناشی از سن که علت اصلی از بین رفتن بینایی در افراد بالای ۶۰ سال است، میشود.

ارزش غذایی سبوس

نان سبوس دار سرشار از املاح معدنی مانند آهن، منیزیم، سیلیسیم، کلسیم و فسفر، انواع ویتامینها به ویژه ویتامین های گروه ب است. نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان داده، از ۴۴ ماده مورد نیـاز بـدن ۴۰ مـورد آن در نـان کامل و سبوس دار وجود دارد.

 

 


پاسخ دادن

کاربران گرامی متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا و جهت حفظ سلامتی شما فعالیت ما متوقف شد... لطفا از نان های بسته بندی صنعتی استفاده نمایید یا در خانه نان تهیه فرمایید ..:::.. با آرزوی سلامتی و لبی خندان برای شما و خانواده محترمکـانـال تـلـگـرام